SON DAKİKA

Tembelliğe davet eden festival!

DERNEKLERKÜLTÜR SANAT

Hürriyet Anadolu Lisesi Arkeopark Açık Hava Müzesini Gezdi

Bu haber 03 Kasım 2018 - 23:57 'de eklendi ve 189 views kez görüntülendi.

Hürriyet Anadolu Lisesi’nden 30 kişilik öğrenci grubu öğretmenleri eşliğinde Arkeopark Açık Hava Müzesi’ni gezdi. Tarih ve Coğrafya derslerinin sınıf dışında, arazi çalışması ile yerinde öğrenilmesini amaçlayan gezide öğrenciler hem eğlendi hem de bilgilerini artırdı.

İki saat süren gezide öğrenciler ilk önce müze sorumlusu ve arkeolog Azim TARLAN tarafından bilgilendirildi.  Arkeolog Azim TARLAN dünyada ve Türkiye’de Arkeoloji biliminin gelişmesi hakkında bilgiler verdi. Daha sonra burada 8500 yıl önce kurulan köyde yapılan kazı sonucu çıkarılan eserleri tanıttı. Tarihi köyde insanların ekonomik,sosyal ve kültürel yaşamları hakkında bilgiler verdi. TARHAN, köyde günlük yaşamın nasıl sürdüğünü bulgulardan hareketle anlatması öğrencilerin büyük ilgisini gördü.

Kapalı müzedeki teorik bilgilendirmeden sonra köyün bulunduğu açık müze arkeolog Azim TARLAN eşliğinde gezildi. Atölye çalışmalarının da yapıldığı müze ile ilgili bursamuze.com dan aldığımız bilgileri altta okuyabilirsiniz.

8 BİN 500 YILLIK YOLCULUK

Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi Avrupa’nın en büyük tarih öncesi parkı unvanına sahip. Günümüzden 8 bin 500 yıl önceki döneme ait canlandırılmaların yer aldığı Arkeopark, Akçalar Aktopraklık mevkiinde yer alıyor. Bölgede yapılan kazılarda bulunan buluntuların da sergilendiği Arkeopark, örnek bir tarihi ve turistik mekândır.

Arkeopark, Akçalar Beldesi  Aktopraklık  Mevkii’nde 2004 yılından itibaren tarih ile bugünü buluşturuyor.

GEÇMİŞ İLE BUGÜN ARASINDA KÖPRÜ

Müzenin ilgi odağı alanlarından biri de Eskikızılelma köyünden sökülerek proje alanına yeniden inşa edilen yapıların oluşturduğu geleneksel köydür. Ziyaretçinin geçmiş ile bugün arasında bir bağ kurmasını sağlamak amacıyla inşa edilen geleneksel köyde evlerin yanı sıra; köy kahvesi, ahır, odunluk, su değirmeni, çeşme, ekmek fırını, ambar, demirci atölyesi ve pekmezlik gibi bölümlerle gerçek bir doku elde edilmeye çalışılmıştır. Burada bulunan yapılara farklı işlevler verilerek geleneksel yaşam ve teknolojilerinin de anlatıldığı bir sergileme yapılmıştır.

AKTOPRAKLIK HÖYÜK ARKEOPARK VE AÇIKHAVA MÜZESİ

İstanbul Üniversitesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, Aktopraklık sit alanı içerisinde kurulan Arkeopark ile bölgenin tarih öncesinden günümüze kadar kültürel aşamaları tanıtılıyor. Tarihsel sürekliliği sezdirerek geçmişle bağ kurmayı kolaylaştırmak ve geleneksel değerlerin korunmasını teşvik etmek amacıyla, geleneksel bir köy dokusunun canlandırılması da proje kapsamına dahil edilmiştir. Bu amaçla Eskikızılelma köyündeki terk edilerek yıkılmaya bırakılmış altı konut yerinde belgelendikten sonra sökülerek park alanında yeniden inşa edilmiştir.

TARİHİ DENEYİM

Arkeolojik parkların kurulduğu alanlarda, doğal atmosferin içinde antik çağlara ait yaşam ve üretim biçimleri canlandırılması hedeflenmiştir. Diğer yandan arkeolojinin kullandığı bilimsel yöntemler ile ilgili uygulamalı faaliyetler ile bu bilimin daha yakından tanınması mümkün hale getirilmiştir.

ARKEOLOJİ, OKULUNDA ÖĞRENİLİR

Proje kapsamında arkeoloji ve ilişkili dallardan gelen uzman ve öğrencilere yönelik aktiviteler için söz konusu tüm bu canlandırmalar birer arka plan olarak kullanılmaya hazır hale getirilmiştir. Ayrıca sit alanı içinde kalan küçük bir meşe korusu deneysel çalışmalara yönelik düzenlenmiş ve alanın bir ‘Arkeoloji Okulu’ olarak işlev görmesini sağlayacak atölye ve deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere açık alan derslikleri oluşturulmuştur.

Aktopraklık Höyük kazı çalışmaları 2009 yılında yapılan protokolle Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi yürütücülüğünde ”Arkeopark” projesine dönüşmüştür.

HERKESİN KÖYÜ VAR

Açık hava müzesi üç farklı sergileme birimini içermektedir. Bunlardan iki tanesi, höyükteki arkeolojik verilere göre inşa edilen tarih öncesi köy canlandırmalarıdır. İlk köy Neolitik Dönemi, diğeri ise gelişkin köy topluluklarına ait Kalkolitik Dönem yerleşim katmanlarını yansıtmaktadır.

Adres: Akçalar Sanayi Bölgesi Abdallar Cad.No:10 Nilüfer/Bursa
Telefon: 0 224 223 26 87
Ziyaret Saatleri: 09:30-17:00