SON DAKİKA

Tembelliğe davet eden festival!

DERNEKLERKÜLTÜR SANAT

Hemofili hastası çocuklar için eğitim ortamı düzenlenmeli

Bu haber 01 Mart 2019 - 9:27 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.

Bursa Hemofili Derneği Genel Sekreteri Nadide Çelik, hasta çocuklara her yıl düzenledikleri moral gecesinin 2 Mart’ta gerçekleştirileceğini söyledi. Hayata geçirdikleri çizgi karakter Hemoman’ın çocuklara rol model olacağını vurgulayan Çelik, eğitim sürecinde hemofilililerin sıkıntılarını aktardı.

Bursada Bugün TV’de Mehmet Ali Ekmekçi’nin sunumuyla yayımlanan Eğitimde Bugün programının konuğu Bursa Hemofili Derneği Genel Sekreteri Nadide Çelik oldu. Hemofili hastalığının kanda pıhtılaşma eksikliğinden kaynaklanan bir kanama hastalığı olduğunu vurgulayan Çelik, derneğin 2015 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli 7 ismin katkılarıyla kurulduğunu belirtti.

ÇOCUKLARA MORAL KAMPI

Hemofili hastalığının kalıtsal olduğunu dile getiren Çelik, “Dernek 6 hastamıza burs veriyor. Sürekli proteinle beslendikleri için kanama problemleri fazla oluyor. Hastalarımıza her yıl 2 günlük kamp düzenliyoruz. Haziran ayında yine bir kampımız olacak. 2 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir gece düzenleyeceğiz. Merve Özbey ve Erdem Kınay sahne alacak. Gecenin geliri kampa kalacak” dedi.

KARŞINIZDA HEMOMAN

Çizgi karakteri Hemoman’ın dünyaya gelişinden bahseden Nadide Çelik, ” 20’ye yakın gönüllümüz bizi sembolize eden bir karakter olsun istedi. Bu karakter çocuklara hastalığı anlatacak. Hemofili hastası çocuklara ‘hayalinizde nasıl bir karakter isterseniz‘ diye sorduk. Her birinin hayalinden bir mozaik oluşturduk. Çocuklar teknolojiyle çok iç içe oldu ve oyun kuramıyor. Hemoman karakteri silahsız ve tüfeksiz bir şekilde rol model olacak. Hemoman’ın faktör iksiriyle hayatta kaldığını öğrenecek” dedi.

OKULDA PROBLEM YAŞIYORLAR

Hemofili hastası çocuklarının en zorlu sürecinin eğitim olduğunu aktaran Çelik, “İlkokul çağı en zor olan bölümdür. Farklı tepkilerle karşılaşıyoruz. Bu çocuklar okumasın mı? Olası bir çarpma, düşme veya oyun oynama esnasında meydana gelecek bir olumsuzlukta çok ciddi tehlikeyle karşı karşıya kalıyor. Kalçadan iğne yapılamıyor. Kırıklarda alçıya alınmıyor. Öğretmeninden hademense kadar herkesin bilgilendirilmesi ve eğitilmesi lazım.  Geçirdikleri kanama nedeniyle yüzde 80 devamsızlık yapıyorlar. Bir ayda ortalama 15 gün okula gidemiyorlar ve eğitimden geri kalıyorlar. Milli eğitim özelinde oturup bütün sac ayaklarının bir araya geleceği yol haritası çizilmesi gerekiyor. Bu çocuklara eğitim verip çalışma hayatında mutlaka beyaz yaka yer alması sağlıkları için şart” diye konuştu.