SON DAKİKA

Tembelliğe davet eden festival!

DERNEKLERKÜLTÜR SANAT

Bursa’daki eğitimciler iki meslektaşına yapılan saldırıya büyük tepki verdi

Bu haber 12 Nisan 2018 - 19:08 'de eklendi ve 740 views kez görüntülendi.

11.04.2018 tarihinde bir polis memurunun 2 öğretmeni silahla yaralaması eğitim sendikalarını ayağa kaldırdı. Bursa’daki eğitim sendikaları saldırıyı kınamak için Fomara Meydanı’ndan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. 

Yürüyüşe Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şubesi, Türk Eğitim-Sen Bursa 1 ve 2 Nolu Şubeleri, Eğitim-Sen Bursa Şubesi, Eğitim İş Bursa Şubesi, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. Yürüyüş sırasında sık sık slogan atan grup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Numan Şeker, kamu kuruluşlarında meydana gelen her türlü şiddete karşı olduklarını kaydetti. Şeker “Türkiye’nin dört bir yanından gün geçmiyor ki eğitimci arkadaşlarımız saldırıya maruz kalmasın. Kamuoyunda da malum olmak üzere dün bir okulumuzda bir veli tarafından müdür ve müdür yardımcısı arkadaşlarımız silahlı saldırıya uğramış, müdire hanım ağır şekilde yaralanmış, bugün aldığımız güzel haberlere göre sabah kendine gelmiş ve 2 gün sonra yeniden bir operasyon geçirecek. Yine müdür yardımcısı arkadaşımız sağlık durumu gayet iyi. Şiddetin özellikle eğitimcilere uygulanmasını kabul edemiyoruz. Hiçbir kamu çalışanına yönelik şiddeti kabul etmiyoruz. Buradan Milli Eğitim Bakanına sesleniyoruz, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı” dedi.

Türk Eğitim Sen 2 nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu “Dün Nilüfer ilçemiz Hasanağa Toki Şehit P.Er Kadir Çavuşoğlu İlkokulu ve Ortaokulunda öğrenci velisi olan emniyet mensubu biri tarafından okul müdiresi Tülay TAŞ ve müdür yardımcısı Serkan DELİBAŞ silahlı saldıraya uğrayarak yaralanmışlardır. Öncelikle yaralı arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyerek Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Ayrıca bu okulda görev yapan öğretmen arkadaşlarımıza ve tüm eğitim camiasına geçmiş olsun.” dedi.

Bugün yaralanan eğitimcilerden güzel haberler aldıklarını söyleyen Türkoğlu, okul müdiresi Tülay TAŞ’ın sağlık durumunun iyi olduğunu, 2 gün sonra bir operasyon daha geçireceğini, müdür yardımcısı Serkan DELİBAŞ’ın ise sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Artan şiddetten Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu

Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Atakan Erdağı ise okullarda artan şiddetin Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıllardır uyguladığı yanlış politikaların yansıması olduğunu dile getirdi. Performans sistemiyle öğretmeni, öğrenci ve veliyle karşı karşıya getirmeye çalıştıklarını ifade eden Erdağı, şiddetle ilgili yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını, performans değerlendirme taslağının geri çekilmesini ve öğretmenlerin itibarının korunmasını talep etti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda yaşanan şiddet olaylarına önlem almadığını ve hesap vermediğini söyleyen Erdağı, İl Milli Eğitim Müdürü’nün bir açıklama bile yapmadığını hatırlatarak, İl Milli Eğitim Müdürü ve Mille Eğitim Bakanı’nı istifaya davet etti.

Özkan Rona “Performans dediniz, alın size performans!”

Atakan Erdağı’nın ardından konuşan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, performans değerlendirme sisteminin eğitimcilere yönelik şiddetin daha da artmasına yol açacağını da hatırlatarak “Performans performans dediniz, alın size performans. Öğretmenle, öğrenciyi veliyi karşı karşıya getirdiniz. Bu saldırının sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı’dır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından öğretmenler bu saldırıları protesto etmek için kalemlerini yere atarak  oturma eylemi gerçekleştirdi.