SON DAKİKA

Tembelliğe davet eden festival!

DERNEKLERKÜLTÜR SANAT

Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Saygın: Hayvanların “mal” olmadığını kabullenelim!

Bu haber 04 Nisan 2019 - 13:13 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü nedeniyle açıklama yapan Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Neşe Saygın, “Mevzuatımızda “mal” statüsünde olan hayvanların canlı olduğunun kabulü ile yaşam hakkının teminat altına alınması gerekmektedir” dedi.

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, yönetim kurulu ve Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukatların katılımıyla basın açıklaması yapan Av. Neşe Saygın, canlı çeşitliliğinin önemli bir parçası olan hayvanların bazı türlerinin yüzyıllar içerisinde evcilleştirilerek insanla birlikte yaşamaya alışkın hale geldiğine dikkat çekerek “Doğanın ve yaşamımızın parçası olan hayvanlar, ortak yaşam alanlarımızda bizimle birlikte varlıklarını sürdürmektedir. Ne var ki dünya genelinde sayıları 600 milyona yaklaştığı tahmin edilen sokak hayvanları, ekolojik dengenin bozulması ve insan eliyle tahrip edilen yaşam alanlarının daralması nedeniyle beslenme, barınma gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir” dedi.

Neşe Saygın şöyle konuştu:

Hayvana eziyet kabahat değil “suç” sayılmalı!

“4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü, sokak hayvanlarının zorlu yaşam mücadelesi hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, 2010 yılından bu yana ülkemizin de içinde bulunduğu 33 ülke tarafından kutlanmaktadır.

Sokakta zor koşullarda var olma mücadelesi veren hayvanlar, ne üzücüdür ki insanlar tarafından şiddete ve istismara maruz kalmaktadır. Ülkemizde de şahit olduğumuz bu elim olaylar karşısında mevcut yasal düzenlemeler yetersiz kalmakta, daha etkin ve caydırıcı düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Mevzuatımızda ‘mal’ statüsünde olan hayvanların canlı olduğunun kabulü ile yaşam hakkının teminat altına alınması gerekmektedir. Bu doğrultuda, hayvanlara zarar veren eylemlerin ‘kabahat’ kapsamından çıkarılarak ‘suç’ niteliğinde kabul edilmesi, bu suçların caydırıcı ve ertelemesiz cezalara tabi tutulması büyük önem taşımaktadır. Sokak hayvanlarının tedavi ve rehabilite edildiği kamu ve özel kurum-kuruluşların etkin denetime tabi tutulması gerekmektedir. Yine, toplumun her alanında hayvanlar konusundaki hassasiyeti artırmak adına bilinçlendirme çalışmaları yapılması önem taşımaktadır.

Farkındalığımızın arttığı bu anlamlı günde tüm yurttaşlarımızı, yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan hayvanlara sahip çıkmaya davet ediyoruz.”