SON DAKİKA

Tembelliğe davet eden festival!

DERNEKLERKÜLTÜR SANAT

BDG: Emperyalistler Filistin’den çekilmeli, bölgenin geleceğine halklar karar vermelidir.

Bu haber 17 Mayıs 2018 - 11:22 'de eklendi ve 273 views kez görüntülendi.

 

Bursa Demokrasi Güçleri, Filistin halkına yönelik saldırılara karşı Kent Meydanında basın açıklaması yapildı. Bursa Demokrasi Güçleri yaşanan saldırıyı protesto ederek basın açıklaması yaptı.

Bursa Demokrasi Güçleri adına yapılan basın açıklamasını Nilüfer Kent Konseyi üyesi Elif Yuvayapan okudu.

“ABD yönetiminin bölgedeki denklemi kendi lehine çevirmek için hayata geçirdiği bu karar 6 ay önce bizzat Donald Trump tarafından ilan edildi. Üstelik bu karar, BM Genel Kurulu’nda 9’a karşı 128 oyla reddedilmesine rağmen hayata geçirildi. ABD, Tel Aviv’de bulunan Büyükelçiliği’ni 14 Mayıs 2018 tarihinde Kudüs’e taşıdı. Filistinlilerin ulusal haklarını talep etmek için düzenlediği gösterilere, kurşun yağmuruyla karşılık veren İsrail Devleti, imza attığı katliamlara bir yenisini ekledi. Aralarında çocukların da olduğu 61 Filistinli katledildi, üç bini aşkın kişi yaralandı. Bütün dünyanın gözü önünde cereyan eden olaylarda mazlum Filistin halkı ölü ve yaralılarını taşırken açılış törenine katılmak için İsrail’e gelen emperyalist şefler ve işbirlikçileri utanmadan kameralara gülücükler saçıyor. Yaşanan bu katliamdan, İsrail Devleti kadar, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak bölgede büyük bir provakasyon yaratan Amerika Birleşik Devletleri de sorumludur. Bu vahşet ve saldırıya karşı hamasi nutukların ötesinde bir tepkinin örgütlenmesi, gerekli adımların atılması hepimizin ortak beklentisidir. Bu çerçevede,

*ABD ve İsrail ile bütün askeri antlaşmalar derhal iptal edilmelidir.

*İsrail ile tank ve silah modernizasyonuna dair bütün antlaşmalar yırtılıp çöpe atılmalıdır.

*ABD ve İsrail ile bütün ikili antlaşmalar dondurulmalı ve ekonomik ilişkiler askıya alınmalıdır.

*Bütün emperyalistlerle birlikte bölge gericilikleri Ortadoğu’dan çekilmeli, bölgenin geleceğine halklar karar vermelidir.

*İsrail Devleti derhal bu insanlık dışı katliama son vermeli, İşgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistinli mültecilerin kendi topraklarına geri dönüş hakkına saygı göstermelidir.

*Filistin halkı kadar, bölgenin ezilen diğer halklarının ve bizlerinde ülkeyi yöneten AKP İktidarından beklentimiz budur. Çünkü yaşanan bu vahşet ve katliam, basın açıklamalarıyla, mitinglerle geçiştirilebilecek bir sorun değildir.

Bizler Filistin halkının haklı mücadelesinin dün olduğu gibi bu günde yanındayız. Filistin halkına yönelik barbarca saldırıların son bulması için halkımızı Filistin halkıyla dayanışmaya ve her yerde kanlı saldırıları protesto etmeye çağırıyoruz”

Bursastkhaber